Jaki jest skład filtra do oczyszczacza powietrza?

Zapraszamy do lektury artykułu, który jest wynikiem naszej wspólnej inicjatywy z poradnikcodziennosci.pl

Filtr oczyszczacza powietrza składa się przede wszystkim z warstwy włóknistej. Istnieją trzy rodzaje włókien: naturalne, chemiczne i sztuczne. Włókna naturalne występują w roślinach, natomiast te ostatnie są wytwarzane sztucznie. Włókno chemiczne jest wytwarzane w procesie fizycznym lub chemicznym i składa się z tego samego materiału co surowiec. Charakteryzuje się wysoką odpornością i jest przydatne w biologicznych i farmaceutycznych pomieszczeniach czystych.

Filtry powietrza typu workowego wymagają kompleksowego rozpatrzenia kilku czynników. Na przykład im większa liczba worków, tym większa powierzchnia filtracyjna i mniejszy spadek ciśnienia. Innym ważnym czynnikiem do rozważenia jest zawężenie kanału przepływu. Jeśli przepływ jest zwężony, spadek ciśnienia wzrośnie. Tak więc, ważne jest, aby rozważyć kształt i liczbę worków przy wyborze filtra powietrza.

Skład filtra oczyszczacza powietrza w dużej mierze zależy od rodzaju zastosowanego materiału filtracyjnego. Na przykład filtry HEPA są wykonane z bardzo drobnych szklanych nitek. Mają one średnicę mniejszą niż jeden mikron, podczas gdy ludzki włos ma średnicę 75 mikronów. Następnie łączą się one ze sobą tworząc matę filtracyjną. Otwory w macie filtracyjnej są mniejsze niż 0,5 mikrona, dzięki czemu skutecznie zbierają cząstki tak małe jak 0,3 mikrona.

Skład papieru filtracyjnego oczyszczacza powietrza zależy od rodzaju mediów filtracyjnych. Na przykład, krajowy papier filtracyjny może zawierać do 50 mikrometrów włókna szklanego, podczas gdy zagraniczny papier filtracyjny może mieć średnicę zaledwie 0,3 milimetra. Chociaż ta różnica w wielkości włókien nie jest znacząca w większości przypadków, ważne jest, aby rozważyć wytrzymałość na rozciąganie i frakcję stałą papieru filtracyjnego.

Skład filtra oczyszczacza powietrza będzie zależał od materiałów użytych do jego wykonania. Pierwszy rodzaj papieru filtracyjnego znany jest jako HEPA. Materiał ten oferuje bardzo wysoką skuteczność filtracji i jest powszechnie stosowany w obiektach jądrowych. Jego skuteczność filtracji jest podobna do filtra HEPA. Jeśli chodzi o zdolność zatrzymywania pyłu na powierzchni, papier filtracyjny z włókna szklanego jest najlepszą opcją dla oczyszczaczy powietrza. Papier filtracyjny z włókna szklanego będzie miał niższy spadek ciśnienia niż filtr z włókna celulozowo-azbestowego.

Następnym typem filtra jest filtr średniowydajny z włókna szklanego. Filtr powietrza o średniej skuteczności z włókna szklanego ma znacznie większą skuteczność niż filtry piankowe. Oprócz swoich rozmiarów, włókna są bardzo gęste, co utrudnia ich filtrowanie. Podobnie, filtry z włókna szklanego zatrzymują więcej kurzu niż filtr piankowy, przez co proces filtracji jest mniej efektywny. Dlatego wybierając oczyszczacz powietrza, szukaj tego o najwyższej skuteczności filtracji.

Pierwszy filtr HEPA został opracowany w latach 40. XX wieku. Następnie Japończycy skopiowali proces i stworzyli filtr HEPA w 1965 roku. Filtry te są nadal ważną linią obrony w wojnie chemicznej, biologicznej i radiologicznej. Jeśli rozważasz zakup oczyszczacza powietrza, zwróć uwagę na poniższe czynniki i kup filtr o wysokiej wydajności. Możesz również zwrócić uwagę na gwarancję producenta. Wiele oczyszczaczy powietrza nie jest objętych gwarancjami.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane