Jak często należy wymieniać filtry w oczyszczaczu powietrza?

Kiedy należy wymieniać filtry w oczyszczaczu powietrza? Odpowiedź zależy od rodzaju posiadanego filtra powietrza. Filtry z włókna szklanego są najbardziej przystępne, ale powinny być wymieniane co 30 dni lub tak. Jeśli masz więcej niż jedno zwierzę domowe, powinieneś wymieniać filtry częściej, przynajmniej raz w miesiącu. Filtry plisowane, z drugiej strony, są droższe, ale trwają od trzech do sześciu miesięcy w zależności od ich typu.

Żywotność filtrów Twojego oczyszczacza powietrza jest związana z jakością Twojego otoczenia, więc powinieneś często sprawdzać swój filtr, aby uniknąć posiadania niezdrowego powietrza. Jeśli powłoka zanieczyszczeń jest gruba i pokrywa większość powierzchni filtra, powinieneś wymienić filtr. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że filtr oczyszczacza powietrza zabrudzi się zbyt szybko, co może prowadzić do problemów zdrowotnych. Zaleca się również wymianę filtra, zanim ulegnie on nadmiernemu zabrudzeniu.

Większość oczyszczaczy powietrza jest wyposażona we wskaźnik wymiany filtra na panelu sterowania. Możesz łatwo sprawdzić, czy nadszedł czas na wymianę filtra, przytrzymując lampkę wymiany przez kilka sekund. Jeśli Twój oczyszczacz powietrza nie jest wyposażony we wskaźnik wymiany, możesz skorzystać z harmonogramu konserwacji umieszczonego w pobliżu oczyszczacza powietrza. Ułatwi Ci to zapamiętanie, kiedy należy wymienić filtr.

Częstotliwość wymiany filtra powietrza będzie zależała od rodzaju posiadanego oczyszczacza powietrza. Prawdziwe filtry HEPA należy wymieniać co najmniej raz w roku, natomiast filtry z węglem aktywnym należy wymieniać co miesiąc. Istnieje jednak kilka wyjątków od tej reguły i należy się do nich stosować w miarę możliwości. Należy również wziąć pod uwagę rodzaj posiadanego oczyszczacza powietrza, ponieważ harmonogram wymiany filtrów w urządzeniu będzie zależał od środowiska i liczby osób mieszkających lub pracujących w danej przestrzeni.

Wymień filtry w oczyszczaczu powietrza, jeśli zauważysz spadek przepływu powietrza. Powszechne jest, że filtry HEPA wyglądają na brudne, ale to nie musi oznaczać, że trzeba je wymienić. Sprawdzenie przepływu powietrza za pomocą anemometru pomoże Ci określić, czy nadszedł czas na wymianę filtra. W obu przypadkach zauważysz różnicę w jakości powietrza w swoim domu.

Kiedy wymienić filtr powietrza, najczęstszym pytaniem jest „Jak często należy zmieniać filtry w oczyszczaczach powietrza?”. Dzieje się tak dlatego, że powietrze, którego filtry wychwytują szeroki zakres zanieczyszczeń, jest zwykle wyższe w dużych domach, w których mieszka więcej osób, co oznacza, że muszą one częściej zmieniać swoje filtry. Podobnie jest w domach, w których mieszka mniej niż czterech lokatorów. Ogólnie rzecz biorąc, wielkość domu ma wpływ na żywotność filtra powietrza. Mniejszy dom nie wymaga tak częstej wymiany filtrów jak duży.

Powinieneś sprawdzać filtry w swoim oczyszczaczu powietrza przynajmniej raz w roku. Powinieneś ocenić skuteczność oczyszczacza powietrza, patrząc na jego wydajność powietrza, zapach i czas użytkowania. Jeśli wydajność powietrza maleje, a filtr jest nasycony, czas go wymienić. Ponadto oczyszczacz powietrza, który jest nieaktywny przez długi czas, będzie miał charakterystyczny zapach i powinien zostać wymieniony.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane