Wszelkie transakcje deweloperskie muszą spełniać odpowiednie wymogi prawne i muszą zostać zabezpieczone odpowiednimi umowami. Z tym wiąże się kupno mieszkania. Każda taka transakcja następuje dopiero wówczas, gdy deweloper będzie gotowy do wydania konkretnej nieruchomości. Dopiero w tym momencie następuje nadanie praw własności na nabywcę. Należy jednak pamiętać, iż nabywca musi zapłacić już przed fizycznym uzyskaniem nieruchomości. Z tego powodu wymaga się sporządzenia umowy deweloperskiej.
Umowa deweloperska jest niezwykle istotnym elementem przed dokonaniem transakcji. Ma bowiem za zadanie związać dwie strony – nabywcę oraz dewelopera oraz zabezpieczyć je przed dokonaniem transakcji w przyszłości.
Jak podpisać umowę deweloperską?
Przede wszystkim należy podkreślić, iż podpisanie umowy deweloperskiej odbywa się u notariusza. Jeśli klient jest zdecydowany na podpisanie umowy to przed samym spotkaniem u notariusza powinien otrzymać od dewelopera prospekt informacyjny. Czym jest prospekt i czym różni się od umowy deweloperskiej? Prospekt powinien zawierać wzór umowy, która zostanie zawarta. Wszystko po to, aby nabywca miał wystarczającą ilość czasu na zapoznanie się całą treścią przyszłej umowy oraz na rozwianie ewentualnych wątpliwości.
Przeczytaj więcej: umowa deweloperska a prospekt informacyjny
Następnym niezwykle istotnym krokiem jest ustalenie konkretnej daty oraz godziny na podpisanie umowy u notariusza. Podpisanie umowy deweloperskiej zazwyczaj ma miejsce w samej kancelarii notarialnej, jednak nie ma także przeciwwskazań, aby odbyło się w siedzibie dewelopera czy w domu nabywcy.
O formalną poprawność całego przedsięwzięcia dba sam notariusz. Jego zadaniem jest werifikacja zgodności przedstawionego w umowie prawnego danej nieruchomości. Aby jednak umowa była dla nas (nabywców) jak najkorzystniejsza, warto zadbać o to na własną rękę i zlecić ocenę projektu umowy profesjonaliście. Wówczas będziemy mieć pewność czy nie ma żadnych kruczków prawnych i czy umowa jest w ogóle warta podpisania.
Jak wygląda podpisanie umowy u notariusza?
Po przybyciu dwóch stron w ustalone wcześniej miejsce, notariusz może już przystąpić do wykonywania szeregu czynności mających na celu doprowadzenie umowy do skutku. Sprawdza dowody tożsamości zarówno dewelopera, jak i nabywcy oraz upewnia się, że obie strony rzetelnie zapoznały się z treścią danej umowy i są świadome jej wszelkich zapisów. Następnie notariusz odczytuje cały akt notarialny, aby na koniec obie strony złożyły oficjalne deklaracje i podpisy. W tym momencie umowa deweloperska została już zawarta. Zazwyczaj czas trwania takiej czynności wynosi od 45-60 minut.
Więcej o umowie deweloperskiej: https://pewnylokal.pl/porady/umowa-deweloperska-a-uzytkowanie-wieczyste
Podobne tematy