Czy oczyszczacz powietrza jest skuteczny?

Artykuł poniżej jest wynikiem inspirującej współpracy z niezawodne-ekspresy.pl

Niektóre oczyszczacze powietrza są zaprojektowane w taki sposób, aby skupiać się na złym powietrzu w określonych obszarach, takich jak dom poddawany renowacji lub klęska żywiołowa. Modele te nie są tak skuteczne w eliminowaniu lotnych związków organicznych (VOC), które są substancjami chemicznymi, które są gazowane. Jeśli jednak cierpisz na alergie lub katar sienny, ten oczyszczacz powietrza pomoże Ci lepiej spać. Ponadto odfiltruje gaz radon, który powstaje z radioaktywnych elementów w materiałach budowlanych i jest główną przyczyną raka płuc.

Tim Holecek, starszy pracownik w Wirecutter, przeprowadza testy laboratoryjne oczyszczaczy powietrza od 2014 roku. Korzysta z profesjonalnego sprzętu do badania atmosfery, w tym licznika cząstek TSI AeroTrak 9306. Testy te oparte są na rzeczywistych badaniach jakości powietrza w biurach Tima w Nowym Jorku i Los Angeles. Testy te są najdokładniejszym przewodnikiem po skuteczności oczyszczaczy powietrza, ponieważ niekoniecznie są one przeznaczone dla dużej przestrzeni.

Oczyszczacze powietrza nie są urządzeniami medycznymi, ale są to bardzo przydatne urządzenia, które mogą usunąć alergeny z powietrza. Urządzenia te mogą zapobiec rakowi płuc i zapaleniu płuc poprzez usunięcie cząstek stałych z powietrza. Wiele oczyszczaczy powietrza posiada inteligentny terminal sterujący, który pozwala zaprogramować je tak, aby oczyszczały powietrze w wybranym pomieszczeniu. Następnie, oczyszczacz może pomóc Ci lepiej spać i czuć się lepiej.

Niektóre oczyszczacze powietrza używają jonizatorów, aby zabić cząstki, które powodują reakcje alergiczne. Produkują one jony ujemne, które wiążą się z kurzem i innymi alergenami i osiadają w powietrzu. Przed zakupem oczyszczacza powietrza sprawdź, czy wytwarza on ozon. Ozon jest toksycznym gazem, który nasila astmę. Oczyszczacze powietrza wytwarzające ozon zazwyczaj zawierają informację, czy wykorzystują tę substancję chemiczną. Jeśli jesteś wrażliwy na ozon, nie powinieneś używać jednego z plazmą/jonizacją.

Częstotliwość wymiany filtrów dla oczyszczaczy powietrza będzie zależała od ich cech. Niektóre mają filtry zmywalne lub wielokrotnego użytku. Te drugie wymagają starannej konserwacji. Filtry zmywalne i wielokrotnego użytku działają dobrze dla większych cząstek, ale mogą być drogie. Inne urządzenia wykorzystują światło UV i lampy ultrafioletowe, aby zabić bakterie i wirusy. Są one najlepsze do przechwytywania większych cząstek, ale potrzebują również większej mocy. Urządzenie wykorzystujące światło UV może zabić zarodniki pleśni, ale może również tworzyć ozon.

Zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach może wpływać na układ oddechowy i sercowo-naczyniowy. Narażenie na cząstki unoszące się w powietrzu może nawet wpłynąć na funkcje poznawcze. Niektóre rodzaje oczyszczaczy powietrza zawierają nawet wbudowany filtr, który zatrzymuje pyłki i inne zanieczyszczenia. Oczyszczacz powietrza może być również przydatny w domach, w których niedawno odnowiono wnętrza, w których przebywają zwierzęta domowe i/lub alergicy. Takie oczyszczacze powietrza są również świetne dla hoteli. Ale jak skuteczne są one dla osób z astmą?

Innym pytaniem, które należy zadać sobie przed zakupem oczyszczacza powietrza jest to, czy oczyszczacz powietrza, który planujesz kupić, posiada certyfikat CADR. Test CADR skupia się na trzech zanieczyszczeniach powietrza: dymie tytoniowym, kurzu i pyłkach. Cząstki te mają zazwyczaj wielkość od 0,09 do jednego mikrona. W idealnej sytuacji oczyszczacz będzie filtrować cząsteczki w wystarczająco wysokim tempie, aby objąć duże pomieszczenie. Oczyszczacz powietrza niskiej jakości nie będzie zbyt użyteczny, jeśli filtrowanie powietrza zajmie godzinę lub więcej.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane